Co je to osteoartróza?

Osteoartritida je chronické, degenerativní onemocnění kloubů. Může mít různé příčiny, ale vždy se projevuje zhoršením kloubní chrupavky a související bolesti. Různé klouby mohou být ovlivněny individuálně, ale současně. Nejčastěji trápí kolena, kyčle a ruce. Bolest kloubů může být dočasná nebo trvalá, v závislosti na příčině. Ale bolest a související omezení pohybu výrazně snižují kvalitu života postižených. Nejčastějším onemocněním kloubů v Čechách a tím nejčastější příčinou bolesti kloubů je artritida.

Kdo je zvláště postižen osteoartrózou?

Existuje několik rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost výskytu osteoartrózy. Zvláště středně starší a starší lidé jsou postiženi častěji. Ženy mají tendenci trpět osteoartrózou častěji než muži. Fyziologické podmínky také hrají rozhodující roli. Obezita a zranění jsou hlavní příčinou onemocnění, neboť výrazně zvyšují stres kloubů. Kromě toho buňky tukové tkáně uvolňují posílající látky, které mohou podporovat zánět.

Jaká jsou stádia artrozy?

Ranné stadium: Zpočátku dochází k poškození nebo opotřebení menší části kloubní chrupavky, ale většina pacientů stále necítí žádnou bolest. Na rentgenovém snímku je však viditelná změna kosti.
Mezi-stadium: V této fázi obvykle dochází k prvnímu omezení pohybu a k bolestem. Spojovací prostor, tj. vzdálenost mezi kostmi, se zmenší. Kvůli narůstajícímu nerovnoměrnému zatížení se zvyšuje bolest i nehybnost.
Pozdní stadium: Chrupavka je nyní téměř úplně pryč, takže se kosti třou přímo o sebe. Další pomoc je již téměř nemožná.